|
Best Film
* Schindler's List - Steven Spielberg, Gerald Molen, Branko Lustig
The Piano - Jan Chapman, Jane Campion
The Remains of the Day - Ismail Merchant, Mike Nichols, John Calley, James Ivory
Shadowlands - Richard Attenborough, Brian Eastman
David Lean Award for Best Director
* Steven Spielberg - Schindler's List
Richard Attenborough - Shadowlands
Jane Campion - The Piano
James Ivory - The Remains of the Day
Best Actor
* Anthony Hopkins - Shadowlands
Daniel Day-Lewis - In the Name of the Father
Anthony Hopkins - The Remains of the Day
Liam Neeson - Schindler's List
Best Actress
* Holly Hunter - The Piano
Miranda Richardson - Tom & Viv
Emma Thompson - The Remains of the Day
Debra Winger - Shadowlands
Best Supporting Actor
* Ralph Fiennes - Schindler's List
Tommy Lee Jones - The Fugitive
Ben Kingsley - Schindler's List
John Malkovich - In the Line of Fire
Best Supporting Actress
* Miriam Margolyes - The Age of Innocence
Holly Hunter - The Firm
Winona Ryder - The Age of Innocence
Maggie Smith - The Secret Garden
Best Original Screenplay
* Groundhog Day - Danny Rubin, Harold Ramis
In the Line of Fire - Jeff Maguire
The Piano - Jane Campion
Sleepless in Seattle - Nora Ephron, David S. Ward, Jeff Arch
Best Adapted Screenplay
* Schindler's List - Steven Zaillian
In the Name of the Father - Terry George, Jim Sheridan
The Remains of the Day - Ruth Prawer Jhabvala
Scent of a Woman - Bo Goldman
Shadowlands - William Nicholson
Alexander Korda Award for Best British Film
* Shadowlands - Richard Attenborough, Brian Eastman
Naked - Simon Channing-Williams, Mike Leigh
Raining Stones - Sally Hibbin, Kenneth Loach
Tom & Viv - Marc Samuelson, Harvey Kass, Peter Samuelson, Brian Gilbert
Best Score
* Schindler's List - John Williams
Aladdin - Alan Menken
The Piano - Michael Nyman
Sleepless in Seattle - Marc Shaiman
Best Editing
* Schindler's List - Michael Kahn
The Fugitive - Dennis Virkler, David Finfer, Dean Goodhill, Don Brochu, Richard Nord, Don Hoenig
In the Line of Fire - Anne Coates
The Piano - Veronika Jenet
Best Costume Design
* The Piano - Janet Patterson
Dracula - Eiko Ishioka
Much Ado About Nothing - Phyllis Dalton
Orlando - Sandy Powell
Schindler's List - Anna Sheppard
Best Makeup
* Orlando - Morag Ross
Addams Family Values - Kevin Haney, Katherine James, Fred Blau Jr., Fern Buchner
Dracula - Greg Cannom, Michele Burke, Matthew Mungle
Schindler's List - Christina Smith, Matthew Mungle, Waldemar Pokromski, Pauline Heys
Best Special Effects
* Jurassic Park
Aladdin
Dracula
The Fugitive
Best Production Design
* The Piano - Andrew McAlpine
The Age of Innocence - Dante Ferretti
Dracula - Thomas Sanders
Schindler's List - Allan Starski
Best Foreign Language Film
* Ba wnag bie ji
Como agua para chocolate
Indochine
Un coeur en hiver
Best Cinematography
* Schindler's List - Janusz Kaminski
The Age of Innocence - Michael Ballhaus
The Piano - Stuart Dryburgh
The Remains of the Day - Tony Pierce-Roberts
Best Sound
* The Fugitive
Jurassic Park
The Piano
Schindler's List
Academy Fellowship: Michael Grade
Lifetime Achievement: Douglas Slocombe
|